pravo

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia Írsko

Už sme si s priateľom prečítali na internete niekoľko stránok týkajúcich sa daní a teraz sme z toho úplne popletení. Keďže aj známi majú nejaké informácie, nevieme, či musíme vôbec podávať daňové priznanie na Slovensku. Sme totiž v Írsku, on od konca apríla 2005 a ja od júna, ale predtým som iba študovala na Slovensku. On nezarobil za rok 2005 na Slovensku viac ako 90 816Sk. Írsko sme našli ako štát, s ktorým ma SR podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Teda my sme to pochopili, že na Slovensku by sme už nemali platiť žiadne dane, ale treba podávať daňové priznanie?Veď ak tu mám dane zaplatené, som rezidentom tejto republiky, na Slovensku by už nemali zdaňovať moje zahraničné príjmy. Tiež by som sa rada opýtala, ako sa dá požiadať o predĺženie zdaňovacieho obdobia, je nato špecifické tlačivo a kam sa to posiela? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a dúfam, že budeme o niečo múdrejší.
Vážená pani ,
 
S Írskom má SR podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia publikovanú pod číslom 365/2000 Z.z. . Táto zmluva rieši vylúčenie dvojitého zdanenia metódou zápočtu ( na rozdiel od Veľkej Británie, kde sa uplatňuje metóda vyňatia )
 
Vylúčenie dvojitého zdanenia sa obvykle realizuje dvoma spôsobmi a to
  1. metódou zápočtu dane
  2. metódou vyňatia príjmov
 
Metóda zápočtu dane v praxi znamená, že pokiaľ je príjem rezidenta SR z vykonávanej činnosti v druhom zmluvnom štáte zdanený, tak sa táto daň započíta na daň uplatnenú v SR
Metóda vyňatia príjmov znamená, že sa príjem, ktorý je dosiahnutý rezidentom SR v druhom zmluvnom štáte vôbec nezahrnie do základu dane v SR.
 
Tu si je potrebné uvedomiť, že zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia rozlišujú viacero druhov príjmov napríklad príjmy zo závislej činnosti , príjmy z nezávislých činností napr. slobodných povolaní – advokát , lekár . , príjmy športovcov a pod.
 
Zároveň je potrebné vziať dp úvahy, že sa na Vás plne vzťahuje zákon č. 595/2003 Z.z. .
Hlavné zásady som spomenul v príspevku týkajúceho sa zdanenia príjmov v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a severného írska, ktorý bol publikovaný na mojom blogu
http://grantr1.blog.sk takže ich nebudem bližšie rozvádzať.
 
V každom prípade ste daňovým rezidentom SR, pretože tu máte trvalý pobyt
( predpokladám ) i keď ste sa pravdepodobne zdržovala v Írsku viac ako 183 dní ( od 1.7. do 31.12. bežného roka je 183 dní a prišla ste tam v júni ) v roku a Váš priateľ určite, pretože od apríla do decembra je viac ako 183 dní.
 
Vo vašom prípade budem predpokladať, že ide o príjmy zo závislej činnosti bez ďalšej špecifikácie čl 15 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
 
V slovenskej republike sa používa metóda jednoduchého zápočtu dane čo znamená, že sa zaplatená  daň započíta na daň splatnú v SR pri zohľadnení sadzby dane. Metóda plného zápočtu ( bez ohľadu na sadzbu dane sa v SR nepoužíva ) .
 
Pre vás to v praxi znamená , že sa Vám vzniká daňová povinnosť v SR a musíte podať daňové priznanie v zmysle § 32 ods. 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. , pretože ods.§ 32 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z.z. sa na Vás pravdepodobne nevzťahuje ( príjmy poberané od zastupiteľského úradu , prípadne ak by ste ich poberala ako zamestnanec EU ). Potvrdenie o zahraničných príjmoch a ich zdanení je povinnou súčasťou daňového priznania.
Vzhľadom na to, že neviem v akom termíne sa takéto potvrdenie v Írsku vydáva je možné, že budete musieť požiadať o predlženie lehoty na podanie daňového priznania. Pri podávaní daňového priznania nezabudnite na fakt, že príjmy, ktoré plynú daňovníkovi do 31.1. nasledujúceho kalendárneho roka sú súčasťou základu dane pre kalendárny rok za ktorý sa podáva daňové priznanie! Tento fakt som spomenul vo vyššie uvedenom príspevku.
 
  Správca dane môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania alebo hlásenia najviac o tri mesiace, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2. Ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže správca dane predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o šesť mesiacov, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať. Žiadosť sa nemusí podávať na osobitnom talčive. Okrem toho existuje portál daňovej správy www.drsr.sk
 
 
 
Pri zápočte dane budete postupovať nasledovne.
Najprv si vypočítate daň celkom ako keby ste všetky príjmy mali iba v SR.
Potom si určíte pomer príjmov zo SR a z Írska, ktorý môže byť rôzny
Napríklad príjem zo SR 100.000,-Sk Príjem z Írska 100.000,-Sk
Dokopy 2000.000,-Sk . Nezdaniteľná položka za rok 2006 je 90 816,-Sk .  to znamená
200.000-90816 = 109184 Sk *19% = 20744,96 Sk čiže daň , ktorú by ste v SR z akéhoto príjmu zaplatila by bola 20744,96 Sk .
Pomer príjmov zo zahraničia k celkovým príjmom  je (100.000:200.000)*100=50%
Napríklad daň v Írsku bude zaplatená vo výške  25.000,-Sk
Započíta sa však iba jednou polovicou   50% čiže iba do výšky 12,500 Sk teda daň nad túto sumu sa pri zápočte nezohľadní.
 
Uvedené sa vysporiada v daňovom prizaní typu A ( iba závislá činnosť ) takto
Riadok DPA 49 úhrn vyňatých príjmov – poistné a pod. v závislosti od typu soc. zabezpečenia         
Riadok 50 DPA daň zaplatená v zahraničí
Riadok 51DPA výpočet percenta príjmov
Riadok 52DPA daň ktorú možno započítať
Riadok 53DPA daň uznaná na zápočet
Riadok 54 DPA daňová povinnosť
Riadok 62 DPA úhrn zákonných zrazených preddavkov podľa § 35
Riadok 64 DPA daň na úhradu
 
 

Pravna pomoc | stály odkaz

Komentáre

  1. Jedna vec tu chyba ...
    ... a to je dvojita rezidencia.

    Podla tej zmluvy medzi Irskom a SR: Clanok 4, ods. 1: Na účely tejto zmluvy výraz "rezident zmluvného štátu" označuje každú osobu, ktorá podľa právneho poriadku tohto štátu má v tomto štáte daňovú povinnosť z dôvodu svojho bydliska, trvalého pobytu...
    Teda podla nasho zakona som vdaka trvalemu bydlisku danovy rezident SR, ale kedze byvam a pracujem v Irsku, podla tamojsieho prava som danovy rezident Irska.

    Odstavec 2 hovori: Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, jej postavenie sa určí takto:
    a) táto osoba sa považuje za rezidenta len toho štátu, v ktorom má stály byt; ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životne dôležitých záujmov),
    b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko životne dôležitých záujmov, alebo ak nemá stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
    ...
    Podla pismena a) je to nerozhodne, lebo mam sice trvaly pobyt v SR, ale mam aj staly byt v Irsku. Povedal by som, ze moje stredisko zivotne dolezitych zaujmov je v Irsku. Lebo tu zijem, pracujem, platim odvody, dane ... Ak by to ale napriek tomu bolo nerozhodne, idem na pismeno b). A kedze sa zvycajne (cca 340 dni v roku) zdrziavam v Irsku, som pre potreby tejto zmluvy REZIDENTOM IRSKA.

    A dalej Clanok 15, ods. 1 hovori: Platy, mzdy a iné podobné odmeny, ktoré rezident jedného zmluvného štátu poberá z dôvodu zamestnania, podliehajú zdaneniu iba v tomto štáte, ak sa zamestnanie nevykonáva v druhom zmluvnom štáte.
    Takze, kedze som rezident Irska a moj prijem v Irsku je za pracu vykonavanu v Irsku, nemoze byt zdanovany v SR. A teda nie je zdanitelnym prijmom v SR a teda nemusim nan podavat danove priznanie.

    Je tento moj vyklad spravny ale tam mam chybu?
    publikované: 01.04.2007 21:26:54 | autor: Lubos (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Dvojitá rezidencia
    Ďakujem za reakciu.

    Všetko závisí od výkladu toho čo považujete za stály byt. Obvykle sa tým rozumie trvalý pobyt. Stredisko životných záujmov je pojem podobný, ale nie totožný. V tomto prípade som vychádzal z toho, že uvedená osoba je tam prechodne. Okrem toho dvojitá rezidencia má ešte i ďaľšie ustanovenia , ktoré ste neuviedol.
    pre úplnosť citujem

    Čl.4
    Rezident

    1. Na účely tejto zmluvy výraz "rezident zmluvného štátu" označuje každú osobu, ktorá podľa právneho poriadku tohto štátu má v tomto štáte daňovú povinnosť z dôvodu svojho bydliska, trvalého pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria, a zahŕňa aj tento štát a každý jeho nižší správny útvar alebo miestny orgán. Tento výraz však nezahŕňa osobu, ktorá má v tomto štáte daňovú povinnosť iba z dôvodu príjmu zo zdrojov v tomto štáte.

    2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, jej postavenie sa určí takto:
    a) táto osoba sa považuje za rezidenta len toho štátu, v ktorom má stály byt; ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životne dôležitých záujmov),

    b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko životne dôležitých záujmov, alebo ak nemá stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,

    c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,

    d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné úrady zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.

    3. Ak podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov je iná ako fyzická osoba, považuje sa za rezidenta toho štátu, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného vedenia.

    Zároveň Vám vznikne problém čo s príjamami zo SR v Írsku, pretože zápočet dane sa aplikuje obdobne i tam čl. 23 zmluvy.

    Daňová správa Vám môže vydať potvrdenie o daňovej rezidencii na špeciálnom tlačive

    publikované: 02.04.2007 11:02:56 | autor: Gabriel (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Živnosť v zahraničí
    Ak mám príjmy z podnikania na Slovensku a zároveň podnikám aj v Bulharsku, je mojou povinnosťou zahrnúť do daňového priznania aj príjmy a zaplatenú daň z Bulharska, alebo to platí len pre príjmy zo závislej činnosti ? Ak áno, poraďte mi, prosím, ktorou metódou.Ďakujem.
    publikované: 05.03.2008 11:45:14 | autor: Alena Stevulová (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Sankcie
    Dobrý den, naskytla sa mi položi´t jedna nepríjemná otázka do fóra pre můjho známeho. Jeden můj blízky známy sa už niekoľko rokov zdržiava v zahraničí konkrétne neviem poveda´t ako dlho ale je to niečo medzi 4 až 6 rokmi. Pracuje v Írsku a len nedávno som sa pri rozhovore s ním dozvedela že si za celé obdobie působenia tam nepodával z nevedomosti zákonov na SR daňové priznanie a odvádzal dane len tam. Můj známy je v tomto smere veľmi neinformovaný, je to jednoduchý človek ktorý neprichádza často do styku správnymi vecami a samozrejme sa táto jeho neznalost zákonov týmto neospravedlňuje ale nastala táto situácia a ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako sa dá zákonne táto situácia vyriešiť aby som mu vedela pomoct s tým. Viem že má v pláne sa v zahraničí zdržať ešte pár rokov a ešte sa nechce vráti´t spat, na SR chodí asi na 7-14 dni v roku. Chcela by som sa Vás preto spýta´t aký može byt postih z tejto situácie a prípadne ako ju riešiť. ďakujem pekne s pozdravom Daniela
    publikované: 27.11.2008 14:49:31 | autor: Daniela (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014