Vážená pani,
predpokladám, že ste mali spísanú zmluvu o dielo so stavebnou firmou. Tam by mali byť detailné podmienky dodania. Z tých je potrebné predovšetkým vychádzať.
Z otázky predpokladám, že zhotoviteľ sa vyhovára na nevhodné poveternostné podmienky. Toto nie je relevantná argumentácia, pretože zhotoviteľ je povinný upozorniť objednávateľa ( teda Vás ) na nevhodnosť pokynov objednávateľa , prípadne nevhodnosť materiálu , ktorý zhotoviteľ dodal. Ak tak neurobí zodpovedá za vady diela i keď boli takéto pokyny ( materiál ) objednávateľa nevhodné. Vychádza sa z toho, že zhotoviteľ by mal disponovať vyššími odbornými znalosťami, ktoré mu umožňujú predvídať negatívne následky , čo laik nemusí (a často nemôže ) predvídať.
Uvedené je uvedené v § 551 zákona č. 513/1991 S.b. Obchodný zákonník citujem
§ 551
(1) Zhotoviteľ je povinný upozorniť objednávateľa bez zbytočného odkladu na nevhodnú povahu vecí prevzatých od objednávateľa alebo pokynov daných mu objednávateľom na vykonanie diela, ak zhotoviteľ mohol túto nevhodnosť zistiť pri vynaložení odbornej starostlivosti. Ak nevhodné veci alebo pokyny prekážajú v riadnom vykonávaní diela, je zhotoviteľ povinný jeho vykonávanie v nevyhnutnom rozsahu prerušiť do doby výmeny vecí alebo zmeny pokynov objednávateľa alebo písomného oznámenia, že objednávateľ trvá na vykonávaní diela s použitím odovzdaných vecí a daných pokynov. O dobu, po ktorú bolo potrebné vykonávanie diela prerušiť, sa predlžuje lehota určená na jeho dokončenie. Zhotoviteľ má takisto nárok na úhradu nákladov spojených s prerušením vykonávania diela alebo s použitím nevhodných vecí do doby, keď sa ich nevhodnosť mohla zistiť.
Obdobné ustanovenie jestvuje i v Občianskom zákonníku zákon č. 40/1964 S.b.
§ 637
(1) Ak má objednávateľom dodaný materiál nedostatky, ktoré bránia riadnemu vyhotoveniu diela, zhotoviteľ je povinný na to objednávateľa bez zbytočného odkladu upozorniť. Rovnakú povinnosť má zhotoviteľ aj vtedy, ak objednávateľ žiada, aby bolo dielo vykonané podľa pokynov, ktoré sú nevhodné.
Zmluva o dielo je totiž upravená tak v Občianskom zákonníku i v Obchodnom zákonníku. Aká úprava sa použije závisí od povahy účastníkov zmluvy. Obchodný zákonník sa použije vždy ak sú zmluvné strany podnikatelia a Občiansky sa použije v ostatných prípadoch. Väčšinou je však priamo v zmluve uvedené, že sa používa Obchodný zákonník. Pri svojej odpovedi predpokladám, že ide o zmluvu, ktorá sa spravuje Obchodným zákonníkom. Pokiaľ nevyhovie stavebná firma Vašej požiadavke nezostáva Vám nič iné ako sa obrátiť na súd. V takom prípade odporúčam nechať si vypracovať znalecký posudok.
Záručná doba na stavby je uvedená v § 562 zákona č. 513/1991 Z.z. - Obchodný zákonník je 5 rokov na stavby v Občianskom zákonníku zákon č. 40/1964 S.b. je záručná doba na stavby v § 646 ods. 3 tri roky.
Čo sa týka dokladov pred začatím stavby tak ide najmä o stavebné povolenie a projekt. Na druhej strane toto nie je podmienkou uplatnenia zodpovednosti za vady, pretože ak firme chýba dokumentácia a ona v dôsledku toho nie je schopná uskutočniť dielo má na to upozorniť vopred ako som už vyššie uviedol.
s pozdravom Grant
Komentáre
Reklamácia strechy
strecha- vratenie fin. hotovosti za zle vykonanu pracu
Reklamácia strechy
Nekvalitne urobená strecha
Pretekajúca strecha
otazka
loan