Zdaňovanie príjmov z USA v SR
10.03.2008 12:56:28
Ja by som sa chela poinformovať ako si treba vybaviť v USA žiadosť o priznanie rezidenta na platenie dane v USA. Môj syn tam býva už 3 roky a zdržiava sa tam viac ako 183 dní v roku. Má tam bydlisko, prácu, poistenie, účet v banke, auto a je ženatý s Brazílčankou. Doteraz platil dane v USA aj na Slovensku. Ale je to neúnosné.
Vážená pani,
na zdaňovanie príjmov medzi SR a USA sa vzťahuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia pod č- 74/1994 Z.z. , kde sa aplikuje v zmysle čl. 4 tejto zmluvy pojem daňovej rezidencie tj. ak sa osoba považuje daňového rezidenta obochoch štátov ( v SR je daňovým rezidentom osoba, ktorá tu má okrem iného v SR trvalý pobyt § 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. ), potom
je v zmysle uvedenej zmluvy daňovým rezidentom toho štátu, kde má stály byt , respektíve, kde má stredisko životných záujmov teda napríklad rodinu prácu a pod. , prípadne kde sa obvykle zdržiava.
Na základe Vašej otázky sa domnievam, že Váš syn je povinný podať si daňové priznanie v SR len z tých príjmov, ktoré sa viažu na územie SR a ak tu také príjmy nemá , nebol a nie je povinný tu podávať daňové priznanie vôbec, respektíve aby som bol presnejší, tak príjem zo SR bude zdaňovať v USA a tu podá daňové priznanie súlade s vyššie uvedenou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia a započíta si daň platenú v USA na daň platenú v SR ( v
zmluve o zamedzení dvojitého zdanenie medzi SR a USA sa aplikuje metóda zápočtu dane - podobne ako v prípade ČR ) . V zmluve medzi GB a SR sa zasa používa metóda vyňatia príjmov.
V USA by mu mali vydať potvrdenie o daňovej rezidencii tamojšie úrady. Pokiaľ sa tu už reálne nezdržuje, tak by som odporúčal zrušiť si tu trvalý pobyt , čím mu zanikne i postavenie daňového rezidenta ( § 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. ). Rovnako by som zvážil podanie dodatočného daňového priznania za uplynulé zdaňovacie obdobia.
s pozdravom
Grant
Komentáre