pravo

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozvod a vysporiadanie majetku

Nooo tak by som to zhrnul, rodicia sa v lete rozisli. V spolocnom vlastnictve maju dom na dedine cca 3mil, byt v meste 700tis, dve auta rovnakeho roku, a drobnosti. Pred rozvodom sme mali dobre vztahy s mamou a slubovala ze nebude chciet zatial (2-3roky) robit nic s rozdelovanim majetku ale potom ze chce predat dom. Nakolko sme aj so sestrou (ja 22, sestra 24) studenti vysokej skoly (sestra konci, ja som prvak externe) bez prijmov, sme jej s rozvodom pomohli aj podporovali ju, lebo sme verili ze nam da cas tie 2-3roky. Lenze sitacia sa ihned po rozvode zmenila a ona zacala vyhladavat pravnikov a zistovat ako co najrychlejsie predat dom aj byt a aj nam to oznamila ze to chce predat co najskor, lebo ona si chce kupit byt. Moja otazka spociva v tom, kedze mama je dost inteligentna a hlavne prefikana a otec naopak alkoholik bez rozumu ktoreho ked sudca zbada tak prisudi vsetko mame... ci mozme mi ako dospele deti zasiahnut do pripadneho sudneho konania ohladom rozdelenia majetku, kedze byvame v dome ja otec a sestra a stahovat sa nechceme. Byvame blizko pri velkom meste a byt je naopak v malom meste vzdialeny 50km. S mamou sme sa chceli dohodnut nech si necha byt a dom nech ostane nam ale ona na to nechce pristupit lebo ona si chce kupit byt vo vacsom meste a tych 700tis by jej nestacilo. Chcel by som sa spytat ci nas ako deti sudca prizve na sudne konanie a ci budeme moct ovplyvnit nejakym sposobom toto konanie. Vieme ze ked tam bude len otec tak mama vymoze uplne vsetko a nam nezostane nic, ani kde byvat ani peniaze. prosim vas o radu, dakujem velmi pekne
Vážený pán Igor,
 
 
Je potrebné vychádzať z faktu, že v čase rozvodu ste boli plnoletí. Rovnako je potrebné vychádzať z toho, že pokiaľ ste študenti  znamená to, že ešte nie ste schopní so sestrou  sami sa živiť  ( definícia zákona ).  
V zmysle zákona č. 31/2006 Z.z. O rodine § 62 ods. 1,2  Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
 
To v praxi znamená, že rodičia Vás okrem iného nemôžu vyhodiť na ulicu. Preto by sa nemalo stať, že by ste nemali kde bývať.  Iná vec je tá, či to bude tam, kde doteraz. Aj z uvedeného dôvodu by ste na súde mohli vystupovať ako účastníci  konania, pretože ste priamo zainteresovaní na výsledku konania. Minimálne môžete vystupovať v konaní ako tkzv. vedľajší účastníci  konania v zmysle § 93 zákona  č. 99/1963 S.b.. Tu by som však doporučoval zvážiť fakt, že súdne konanie má svoje pravidlá a rozhodne by bolo dobré informovať sa osobne, pretože v tomto príspevku sa nedá tak vyčerpávajúco odpovedať. Vzhľadom na fakt, že nie je pravdepodobné, že by ste mali na právnika, alebo, že by ste sa ním chceli dať otvorene zastupovať,  dopručoval by som Vám využiť bezplatnú právnu pomoc, ktorá sa poskytuje v sídlach Krajských súdov a v Bratislave na Ministerstve spravodlivosti.  Zároveň by ste mohli využiť zákon č.  327/2005 Z.z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi, prípadne bezplatnú právnu pomoc poskytovanú  advokátom, pretože sú povinní určité prípady prevziať bezplatne.  
 
Čo sa týka samotného delenia majetku, to je upravené v zákona č. 40/1964 S.b. najmä § 148, 149 a § 150.
 
Rovnako si je potrebné uvedomiť, že Vaši rodičia sú vlastníci majetku a teda ho môžu v medziach zákona užívať, požívať úžitky z majetku a nakladať s ním.  Nemôžte im teda zabrániť, aby si svoje vlastnícke práva uplatnili.  
 
§ 148 ods. 1
Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
 
§ 149 ods. 1 až 4
 
Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených
v § 150.
 
Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
 
 Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
 
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.  
 
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
 
V zmysle vyššie uvedeného ak sa Vaši rodičia nedohodnú o vysporiadaní majetku do troch rokov a ani súd do tejto lehoty nerozhodne, budú vlastniť dom ( každý v podiele 1/2 ) bez ohľadu na fakt, či je Vaša  matka schopnejšia ako Váš otec.  
Gabriel

Pravna pomoc | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014