pravo

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Primeranosť postupu vyšetrovateľa a ozančovanie písomností

chcem Vás požiadať o Váš názor na postup vyšetrovateľa polície v otázke ochrany osobnosti a osobných údajov. Môže vyšetrovateľ na zásielky do vlastných rúk ktoré idú cez poštu uvádzať konkrétnu vec, ktorej sa týka? Napr. p. Mrkvička - začatie trestného stíhania, p. Mrkvička - vznesenie obvinenia apod.? A ak požaduje od zamestnávateľa niektoré údaje, je oprávnený zamestnávateľovi oznámiť, v akej veci jedná? Zdá sa mi to ako zásah do súkromia ktorý narušuje vzťahy a bez ohľadu na prezumpciu neviny sa o tom dozvie široký okruh osôb?

Vážený pane,

Vaša otázka sa dá rozdeliť na dve časti
1. označovanie písomností na doručenkách
2. právo na poskytovanie súčinnosti

K bodu 1


Každá písomnosť v trestnom konaní tvorí súčasť vyšetrovacieho spisu. Ten má pridelenú svojus spisovú značku, ktorou sa označujú všetky písomnosti.  Nie je najmenší dôvod na označovanie písomností slovom. Okrem toho takéto
konanie je v rozpore s § 2 ods. 2 zákona č. 301/2005 Z.z. ( trestný  poriadok ) citujem :  Do základných práv a slobôd osôb v prípadoch dovolených zákonom možno  zasahovať len v miere nevyhnutnej na dosiahnutie účelu trestného konania,  pričom treba rešpektovať dôstojnosť osôb a ich súkromie.

K bodu 2

Orgány činné v trestnom konaní sú oprávnené požadovať súčinnosť od  právnických a fyzických osôb, takže vyžiadaním, ktoré samozrejme musí  obsahovať odôvodnenie Vaše práva porušované nie sú.

Pokiaľ máte pocit , že vyšetrovateľ zasahuje do Vašich práv neprimeraným  spôsobom môžete podať sťažnosť voči postupu vyšetrovateľa v zmysle § 210  zákona č. 301/2005 Z.z. .

s pozdravom Gabriel


Pravna pomoc | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014