pravo

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ponuka vhodnej práce pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň p.Gabriel Mám na Vás pár otázok, ale pred tým by som Vám chcela popísať moju situáciu. Pracujem v jednej firme už skoro rok. Môj zamestnávateľ nám oznámil, že sa naša prevádzka bude rušiť, ale neuviedol konkrétnejší termín. Sme tu dve a jednu pracovníčku chce prepustiť skôr. Osobne si myslím, že to budem ja, pretože som tu kratšie. Čo sa týka mojej pracovnej zmluvy je na dobu neurčitú, miesto výkonu práce je SR. Neporušila som žiadne vnútropodnikové ustanovenia, ani som nestratila pracovnú spôsobilosť. Na PN som nebola počas celej pôsobnosti v tejto firme. Zamestnávateľ mi predbežne ponúkol nové pracovné miesto, ktoré je však neadekvátne, pretože je cca 50km od môjho trvalého pobytu. A samozrejme nezabudol poznamenať, že mi nebude dávať žiadne príspevky na cestovné poprípade ubytovanie. A tak sa Vás pýtam - 1, Či mám nárok na odstupné aj v prípade, že odmietnem nové pracovné miesto 2, Kedy najneskôr nám môže zamestnávateľ oznámiť termín zatvorenia prevádzky 3, Podľa akého paragrafu mi môže dať výpoveď a či sa v tomto prípade dodržiava výpovedná lehota 4, Či mám nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky > Vopred Vám veľmi pekne ďakujem aj v mene kolegyne Katarína

Túto otázku bohužiaľ zverejňujem iba na internete, pretože zamestnávateľ zrejme rozviazal pracovný pomer a zrušil mailovú schránku skôr ako som mohol odpovedať a správa sa mi vrátila ako nedoručiteľná. Je teda istejšie posielať maily zo súkromných schránok.

Vážená pani ,


Při svojej odpovedi budem predpokladať, že ide o výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. – zákonník práce citujem Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zrušuje
alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

Pokiaľ máte v pracovnej zmluve miesto výkonu práce v SR , tak Vám môže ponúknuť prácu v kdekoľvek SR. Na odstupné máte nárok i v prípade ak nové pracovné miesto odmietnete.
Toto upravuej § 76 zákonníka práce citujem :

Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

Pokiaľ nejde o hromadné prepúšťanie tak Vám oznámiť zrušenie prevádzky nemusí. Zákonník práce upravuje hromadné prepúšťanie v § 73. Ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa (§ 28 ods. 3) rozviaže pracovný
pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov počas 90 dní najmenej s 20 zamestnancami, ide o hromadné prepúšťanie.

V takom prípade je zamestnávateľ povinný najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho
obmedziť, predovšetkým prerokovať možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave, a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov. Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov všetky potrebné informácie a písomne ho informovať najmä o

a)dôvodoch hromadného prepúšťania,
b) počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer
rozviazať,
c) celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
d) dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
e) kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer
rozviazať.

V zmysle § 116 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

S pozdravom Grant

 

 


Pravna pomoc | stály odkaz

Komentáre

  1. otazka
    Moja momentálna situácia je veľmi podobná sitácii tejto pani. Len s tým rozdielom, že firma sa neruší, ale prechádza do podnájmu dvoch jej súčasných konateľov. S tým, že ako dôvod uviedli §63 ods.1 b). Platía tieto podmienky rovnako aj u mňa? Ako výpovednú lehotu pri výpovedi mi stanovil dva mesiace ad konca tohoto mesiaca s tým, že sa vieme dohodnúť na odstúpení.. Mám rovnako nárok na odstupné? Ďakujem za informácie. S pozdravom J.
    publikované: 24.07.2007 10:34:56 | autor: jarka (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Zrušenie prevádzky
    Aké sú povinnosti zamestnávateľa pri rušení prevádzky alebo kde takéto informácie možem nájsť.Mám namysli ako sú napr.archivácia zamestnancov a podobne.
    Ďakujem
    publikované: 19.10.2008 13:15:11 | autor: Adriana Oravcova (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014